Historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów

NZS to historia, która trwa! Poznajcie najważniejsze wydarzenia, które 40 lat temu doprowadziły do powstania naszej organizacji.

NZS wyrosło z polskiej tradycji walki przeciw zniewoleniu komunistycznemu. Narodził się w roku 1980 – razem z „Solidarnością”. Popularne stało się określenie “młodszego brata Solidarności”.  W lutym 1981 r. zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów. Organizacja prowadziła działalność samokształceniową, wydawnicza, przygotowywała projekty reform szkolnictwa wyższego, broniła praw socjalnych studentów. Wkrótce jednak wprowadzono stan wojenny. NZS został zdelegalizowany. Wielu działaczy Zrzeszenia przeszło do działalności podziemnej. Walczyli z systemem organizując strajki studenckie oraz współtworzyli „drugi obieg”. Nadszedł czas Pomarańczowej Alternatywy, happeningów, teatrów i kabaretów studenckich. Ponowna rejestracja NZS-u nastąpiła w 1989 roku…

Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację. NZS wciąż angażuje się w działalność społeczną. Nikomu z nas nie jest bowiem obojętna rzeczywistość, w której żyjemy. Wreszcie jednak Niezależne Zrzeszenie Studentów może przeznaczyć maksimum swojej aktywności na zajmowanie się problemami środowiska studenckiego. Jesteśmy największą organizacją studencką w Poznaniu, przysłowiowo dbamy o merytoryczne i rozrywkowe “zaplecze” studiów. Tworzymy projekty stypendiów, organizujemy szkolenia, studenckie wyjazdy, ogólnopolskie konkursy i festiwale. Uczymy się współpracy, odpowiedzialności i przyjaźni.
Po prostu, działamy w imię zasady NIE ZMARNUJ STUDIÓW!

 

Więcej o historii NZS: